News

Γνωρίζατε ότι… η Ουγγαρία είναι η μοναδική ομάδα η οποία σημείωσε 10 γκολ σε ένα παιχνίδι Μουντιάλ;

Έρευνα-Παρουσίαση: Φώτης Βαϊτσόπουλος

Η περιπλάνηση μας στην ιστορία των Παγκοσμίων κυπέλλων ποδοσφαίρου συνεχίζεται φίλες και φίλοι του «Γνωρίζατε ότι…» και του Sportshistory.

Σήμερα θα ασχοληθούμε με την περίπτωση της Ουγγαρίας, η οποία είναι η μοναδική ομάδα η οποία κατάφερε να σημειώσει δέκα (10) τέρματα σε ένα παιχνίδι των Μουντιάλ ποδοσφαίρου.

Γυρνάμε πίσω στο 1982 όταν στα γήπεδα της Ισπανίας διοργανώθηκε το 12ο παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου με τη συμμετοχή 24 ομάδων.

Στον τρίτο (3ο) όμιλο, από τους έξι (6) που δημιουργήθηκαν, συμμετείχαν η προηγούμενη παγκόσμια πρωταθλήτρια Αργεντινή, το Ελ Σαλβαδόρ από την Κεντρική Αμερική, και η Ουγγαρία με το Βέλγιο από την Ευρώπη.

Το εναρκτήριο παιχνίδι του τουρνουά ήταν αυτό ανάμεσα στην Αργεντινή και το Βέλγιο.

Στις 13 Ιουνίου του 1982, στο γήπεδο της Μπαρτσελόνα και μπροστά σε 95.000 θεατές, το Βέλγιο έκανε την έκπληξη, νικώντας με 1-0 την Αργεντινή η οποία είχε στις τάξεις της τους δύο ποδοσφαιριστές που την είχαν οδηγήσει στην κατάκτηση του Μουντιάλ-1978 που έγινε στην χώρα του «τάγκο».

Τον αρχηγό Ντανιέλ Πασαρέλα και τον «γκολτζή» Μάριο Κέμπες!

Κοντά σε αυτούς η Αργεντινή είχε για πρώτη φορά σε παγκόσμιο κύπελλο και τον ποδοσφαιριστή που 4 χρόνια αργότερα θα σήκωνε το Μουντιάλ.

Τον Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

Όλα τα μάτια των ποδοσφαιρόφιλων ήταν στραμμένα στον «βιρτουόζο» γητευτή της μπάλας, και όλοι ανέμεναν να δουν τον ποδοσφαιριστή που το όνομα του έκανε «γκελ» από τα 18 του χρόνια.

Ο Μαραντόνα μόλις στα 22 του, δεν κατάφερε να δείξει σε αυτό το Μουντιάλ το πλούσιο ταλέντο του.

Στον εναρκτήριο αγώνα του Μουντιάλ-1982 το Βέλγιο ήταν πιο έτοιμο.

Με το γκολ του Έρβιν Βάντενμπεργκ κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να αφήσει στα «κρύα του λουτρού» την Αργεντινή.

Το 1-0 «προσγείωσε» ανώμαλα την παγκόσμια πρωταθλήτρια Αργεντινή.

Μόλις δύο (2) μέρες μετά, στις 15 Ιουνίου του 1982, στο γήπεδο της Έλτσε, συναντήθηκαν οι άλλες δύο ομάδες του ομίλου.

Η Ουγγαρία του προπονητή Κάλμαν Μέτζολι και το Ελ Σαλβαδόρ του προπονητή Μαουρίσιο Ροντρίγκεζ.

Πολλοί θα περίμεναν να γίνει ένα αμφίρροπο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες οι οποίες αντιπροσώπευαν διαφορετικές ποδοσφαιρικές κουλτούρες.

Το τελικό αποτέλεσμα όμως δεν ήταν αυτό που περίμεναν οι περισσότεροι.

Η Ουγγαρία σε μία «ονειρική» βραδιά, «συνέτριψε» το Ελ Σαλβαδόρ με το εκκωφαντικό 10-1!

Κατάφερε να γίνει η πρώτη, και μοναδική μέχρι σήμερα, ομάδα η οποία σημείωσε 10 τέρματα σε ένα παιχνίδι Μουντιάλ ποδοσφαίρου.

Και να φανταστείτε ότι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 3-0 υπέρ των Ούγγρων.

Μόλις στο τρίτο (3ο) λεπτό του αγώνα ο Τίμπορ Νίλαζι έβαλε μπροστά στο σκορ την Ουγγαρία για να έρθει στο 10ο λεπτό ο Γκάμπορ Πολοσκέϊ να κάνει το 2-0.

Ο Λάζλο Φαζέκας στο 23ο λεπτό έγραψε το 3-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Μετά την ήττα της Αργεντινής από το Βέλγιο γνωρίζαμε ότι έπρεπε να νικήσουμε το Ελ Σαλβαδόρ και να χτίσουμε μια διαφορά στα γκολ. Η ομάδα από την Κεντρική Αμερική δεν ήταν μία κακή ομάδα και τα 10 γκολ που σημειώσαμε ήταν πραγματικά εκπληκτικό γεγονός. Δεν μπορώ να δω ομάδα που θα σπάσει σύντομα τα ρεκόρ μας, σημείωσε αργότερα ο σκόρερ Λάζλο Φαζέκας

Κάποια στιγμή κάποιος θα σπάσει το ρεκόρ που ανήκει σε μας και για το οποίο αισθανόμαστε υπέροχα, συμπλήρωσε ο Ούγγρος ποδοσφαιριστής.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό ο Γιόζεφ Τότ έκανε το 4-0 πριν έρθει στο 54ο ο Φαζέκας και γράψει το 5-0.

Ακόμη και με αυτό το σκορ κανείς δεν περίμενε ότι μέχρι το τέλος του παιχνιδιού θα σημειώνονταν άλλα έξι (6) γκολ.

Μάλιστα όταν ο Λουίς Ραμίρεζ έβαλε το «γκολ της τιμής» για το Ελ Σαλβαδόρ στο 64ο λεπτό, οι φίλοι του ποδοσφαίρου δεν φαντάζονταν την «καταιγίδα» των γκολ που θα έρχονταν από την Ουγγρική πλευρά.

Για το Σαλβαδόρ ήταν το πρώτο του γκολ σε τελική φάση Μουντιάλ.

Το επόμενο 15λεπτο, από το 69ο λεπτό μέχρι και το 83ο, ήταν ένας «εφιάλτης» για το Ελ Σαλβαδόρ.

Με πέντε (5) ακόμη γκολ στην πλάτη του, έγινε η μοναδική ομάδα η οποία δέχτηκε διψήφιο αριθμό τερμάτων σε ένα παιχνίδι παγκοσμίου κυπέλλου.

Στο 69ο λεπτό ο Λάζλο Κις πέτυχε το 6-1.

Ο Ούγγρος επιθετικός λόγω μυϊκού προβλήματος δεν ξεκίνησε στη βασική εντεκάδα των Μαγυάρων.

Πήγα στον προπονητή Λάζλο Μέτζολι και του ζήτησα να με αφήσει στον πάγκο στο πρώτο παιχνίδι και να με χρησιμοποιήσει μόνο αν με χρειάζονταν, δήλωσε ο Λάζλο Κις ο οποίος στο τέλος του αγώνα σημείωσε «χατ-τρικ».

Μάλιστα το ένα από τα τρία γκολ ήταν «χάρμα ιδέσθαι».

Το υπέροχο γκολ του Κις σημειώθηκε στο 72ο λεπτό και ήταν το 8ο για την Μαγυάρικη ομάδα.

Είχε προηγηθεί μόλις ένα λεπτό πιο πριν (71ο λεπτό), το 7ο γκολ ων Ούγγρων το οποίο πέτυχε ο Λάζαρ Ζέντες.

Ο Λάζλο Κις ολοκλήρωσε το «χατ-τρικ» του στο 76ο λεπτό όταν σημείωσε το 9-1 για την Ουγγρική ομάδα.

Οι Μαγυάροι ποδοσφαιριστές είχαν ακόμη σχεδόν 15 λεπτά για να σπάσουν το ρεκόρ που κρατούσαν η Γιουγκοσλαβία και η… Ουγγαρία.

Ήταν το 1954 όταν η τρομερή και ανεπανάληπτη ομάδα των Πούσκας, Κότσις, Τσίμπορ, Λόραντ και των άλλων σπουδαίων παικτών, «φιλοδώρησε» με εννέα (9) τέρματα την ομάδα της Νοτίου Κορέας.

Το τελικό 9-0 ήταν ρεκόρ για αγώνα παγκοσμίου κυπέλλου.

Με το ίδιο σκορ (9-0), το 1974 η Γιουγκοσλαβία «κατανίκησε» το Κονγκό, ισοφαρίζοντας την επίδοση της Ουγγαρίας του 1954.

Μάλιστα τα τρία (3) γκολ των Γιουγκοσλάβων τα πέτυχε ο “δικός μας” Ντούσαν Μπάγεβιτς!

Έτσι το 10-1, το οποίο σημειώθηκε από τον Τίμπορ Νίλαζι στο 83ο λεπτό, έβαλε την Ουγγαρία του 1982 στην πρώτη θέση των ομάδων που έχουν σκοράρει τα περισσότερα γκολ σε ένα Μουντιάλ ποδοσφαίρου.

Ο Λάζλο Κις, ο οποίος αγωνίστηκε ως αλλαγή από το 55ο λεπτό και μετά, σημείωσε ότι είναι πιο εύκολο για έναν επιθετικό να μπαίνει στο παιχνίδι ενώ η ομάδα του κερδίζει με 4-0, παρά να αγωνιστεί όταν η ομάδα του βρίσκεται πίσω στο σκορ με 4-0. Στην πραγματικότητα σημείωσα τέσσερα (4) γκολ αλλά το ένα ακυρώθηκε ως «οφ-σάϊντ».

Ο Λάζλο Κις παραμένει μέχρι σήμερα ως ο μοναδικός ποδοσφαιριστής ο οποίος πέτυχε «χατ-τρικ» ως αλλαγή και μάλιστα μέσα σε διάστημα επτά (7) λεπτών.

Όλοι ψάχνουν να πετύχουν ένα τέρμα σε τελική φάση Μουντιάλ. Εγώ πέτυχα τρία (3) συμπλήρωσε ο Ούγγρος επιθετικός.

Η νίκη των Ούγγρων με 10-1 μπορεί να ικανοποίησε τους ποδοσφαιριστές της ομάδας, όμως η συνέχεια δεν ήταν αυτή που ήθελαν.

Στο επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο την Αργεντινή του Μαραντόνα, η Ουγγαρία δεν ήταν καλή και ηττήθηκε με 4-1.

Τα δύο (2) γκολ των Αργεντινών τα πέτυχε ο «Θεός» με το «10» στην πλάτη.

Μετά την ήττα από την Αργεντινή, η Ουγγαρία δεν ήθελε άλλο αποτέλεσμα πέρα από την νίκη απέναντι στο Βέλγιο.

Μόνο με νίκη απέναντι στους Βέλγους διεθνείς, θα είχαν αξία τα 10 γκολ απέναντι στο Ελ Σαλβαδόρ, για την ομάδα του προπονητή Μέτζολι.

Οι Μαγυάροι έφτασαν κοντά στη πρόκριση καθώς προηγήθηκαν με 1-0, στο 28ο λεπτό με το γκολ του Γιόζεφ Βάργκας.

Όμως οι Βέλγοι, οι οποίοι είχαν κερδίσει το Ελ Σαλβαδόρ μόνο με 1-0, είπαν την τελευταία «κουβέντα».

Στο 76ο λεπτό ο Άλεξ Τσερνιατίνσκι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Γιαν Κέλεμανς, σημείωσε το τελικό 1-1, στερώντας την πρόκριση από την Ουγγαρία.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ουγγαρία έμεινε έξω από την συνέχεια.

Τερμάτισε τρίτη (3η) στον όμιλο μαζεύοντας τρεις (3) βαθμούς, πίσω από την δεύτερη Αργεντινή των τεσσάρων (4) βαθμών και του Βελγίου των πέντε (5) βαθμών.

Η εκπληκτική νίκη με 10-1 επί του Σαλβαδόρ, ήταν «δώρο-άδωρον» για την Ουγγαρία. Η πολυπόθητη πρόκριση για την συνέχεια του θεσμού δεν έγινε πραγματικότητα.

Παρά τον αποκλεισμό, το παιχνίδι Ουγγαρία-Ελ Σαλβαδόρ, σαράντα χρόνια μετά, διατηρεί στην συλλογική μνήμη το κατόρθωμα των Ούγγρων ποδοσφαιριστών.

Τα 10 γκολ που πέτυχε η ομάδα της Ουγγαρίας, παραμένουν μέχρι σήμερα ως τα περισσότερα τέρματα που σημείωσε μία εθνική ομάδα σε τελικές φάσεις παγκοσμίων κυπέλλων.