sportshistory.gr
Σύνολο ερωτημάτων: 63.930

Μπορείς να αναγνωρίσεις 10 παίκτες από τη δεκαετία του ΄90 οι οποίοι έπαιξαν στον τελικό κυπέλλου Πρωταθλητριών και έγιναν πρωταθλητές Ευρώπης με τους συλλόγους τους;

Sportshistory.gr
ΦΩΤΟ QUIZ
Βρες και τους 10 πρωταθλητές Ευρώπης από τη δεκαετία του ΄90!
ΠΑΙΞΤΕ ΤΟ QUIZ
ΕΡΩΤΗΣΗ 1/10
ΧΡΟΝΟΣ
40 "
Ο εικονιζόμενος έζησε όλες τις μεγάλες στιγμές της Μίλαν. Έγινε πρωταθλητής Ευρώπης το ΄89, το ΄90, και το ΄94, βασικός και στους τρεις τελικούς! Τον θυμόσαστε;
Τασότι
Καρμπόνε
Γκάλι
ΕΡΩΤΗΣΗ 2/10
ΧΡΟΝΟΣ
40 "
Ποιος είναι ο εικονιζόμενος Σέρβος πρώην ποδοσφαιριστής ο οποίος συμμετείχε στην σπουδαία ομάδα του Ερυθρού Αστέρα όταν σήκωσε το 1991 στο Μπάρι της Ιταλίας το κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης απέναντι στη Μαρσέϊγ;
Σαβίσεβιτς
Γιούγκοβιτς
Μιχαήλοβιτς
ΕΡΩΤΗΣΗ 3/10
ΧΡΟΝΟΣ
40 "
Το φάουλ-γκολ του Κούμαν έκρινε τον τελικό του 1992 ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Σαμπντόρια. Ποιος ήταν ο τερματοφύλακας των «Καταλανών»;
Θουμπιθαρέτα
Μπούγιο
Κανιθάρες
ΕΡΩΤΗΣΗ 4/10
ΧΡΟΝΟΣ
40 "
Στον τελικό του 1993 η Μαρσέϊγ έκανε την έκπληξη και κέρδισε την Μίλαν του Φάμπιο Καπέλο με 1-0. Αναγνωρίζετε τον εικονιζόμενο ο οποίος αγωνίστηκε βασικός αλλά έγινε αλλαγή κατά την διάρκεια του τελικού;
Μπολί
Ανγκλομά
Πελέ
ΕΡΩΤΗΣΗ 5/10
ΧΡΟΝΟΣ
40 "
Η Μίλαν ήταν και το 1994 στον τελικό που έγινε στο Ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας. Συνέτριψε την Μπαρτσελόνα με 4-0 και τερματοφύλακας των Ιταλών ήταν ο εικονιζόμενος. Τον θυμόσαστε;
Ρόσι
Μπούτσι
Ζένγκα
ΕΡΩΤΗΣΗ 6/10
ΧΡΟΝΟΣ
40 "
Η σειρά του Άγιαξ να το σηκώσει το 1995 με τον εικονιζόμενο να μπαίνει αλλαγή στον τελικό με την Μίλαν. Οι Ολλανδοί κέρδισαν με 1-0. Ποιος είναι στη φωτογραφία μας;
Κλάϊφερτ
Κανού
Μπογκάρτε
ΕΡΩΤΗΣΗ 7/10
ΧΡΟΝΟΣ
40 "
Τον Άγιαξ «αποκαθήλωσε» η Γιουβέντους η οποία στα πέναλτι έγινε πρωταθλήτρια Ευρώπης το 1996 απέναντι στον "Αΐαντα". Ο εικονιζόμενος αγωνίστηκε και στα 120 λεπτά του τελικού. Τον αναγνωρίζετε;
Τοριτσέλι
Παντοβάνο
Μπατιστίνι
ΕΡΩΤΗΣΗ 8/10
ΧΡΟΝΟΣ
40 "
Ο εικονιζόμενος σημείωσε το τρίτο (3ο) γκολ της Μπορούσια Ντόρτμουντ στο νικηφόρο 3-1 με αντίπαλο την Γιουβέντους στον τελικό του 1997. Ποιος είναι;
Χάϊνριχ
Ρίκεν
Μέλερ
ΕΡΩΤΗΣΗ 9/10
ΧΡΟΝΟΣ
40 "
Με το γκολ του έδωσε στην Ρεάλ Μαδρίτης το τρόπαιο στον τελικό του 1998 με αντίπαλο τη Γιουβέντους. Ποιος είναι ο εικονιζόμενος «φορ»;
Μιγιάτοβιτς
Γιούγκοβιτς
Σαβίσεβιτς
ΕΡΩΤΗΣΗ 10/10
ΧΡΟΝΟΣ
40 "
Συμμετείχε με την Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ και στα 90 λεπτά του αλησμόνητου τελικού του 1999 απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, όπου βρήκε τους Άγγλους νικητές με 2-1 στις καθυστερήσεις. Τον θυμόσαστε;