Αθλητικές Ιστορίες ΠΑΟ-ΑΕΚ 5-4: Όταν τα γκολ έπεφταν “βροχή”!

Όπως δηλώνει και ο τίτλος, σε αυτή την στήλη θα γράφουμε και θα διαβάζετε «Αθλητικές Ιστορίες» του παρελθόντος από όλα τα αθλήματα.

Άλλες γνωστές άλλες άγνωστες, κυρίως όμως ιστορικές από άποψη αποτελέσματος και σημασίας. Θα αναμοχλεύουμε και θα αναδεικνύουμε γεγονότα τα οποία έκαναν μεγάλη εντύπωση στον καιρό τους.

Αθλητικές ιστορίες γεμάτες συγκινήσεις.

Τι καλύτερη αρχή από ένα ντέρμπι ανάμεσα σε ΠΑΟ και ΑΕΚ;

Ενδιαφέρουσα ιστορία για ένα από τα πιο χορταστικά ντέρμπι ανάμεσα στις πιο ισχυρές ομάδες των Αθηνών, όταν ο γηπεδούχος Παναθηναϊκός κέρδισε με 5-4 την «Ένωση». Γκολ και θέαμα από τις δύο κυρίαρχες ομάδες των Αθηνών στις 29/9/1963 στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας όταν σημειώθηκαν 9 γκολ.

Ας δούμε λοιπόν πως φτάσαμε σε αυτό το εντυπωσιακό σκορ.

Πλήθος κόσμου κατέκλυσε την Λεωφόρο εκείνη την μέρα, όπως πληροφορούμαστε από την εφημερίδα «Τα Νέα» την επόμενη του σπουδαίου αγώνα. Σαν να γνώριζαν ότι θα παραβρεθούν σε μια ποδοσφαιρική πανδαισία, η οποία θα μνημονεύονταν αιώνια για τα τέρματα που πέτυχαν και οι δύο ομάδες.

Η εφημερίδα σημειώνει ότι 27.000 φίλαθλοι και των δύο ομάδων στριμώχτηκαν στο γήπεδο του ΠΑΟ, το απόγευμα της 29ης Σεπτεμβρίου 1963. Ήταν η τρίτη (3η) αγωνιστική της περιόδου 1963-1964 όταν οι δύο μεγαλύτερες ομάδες της Αθήνας βρέθηκαν αντιμέτωπες στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Η ΑΕΚ δεν είχε ξεκινήσει καλά την σεζόν 1963-1964 έχοντας στα δύο πρώτα ματς ισάριθμες ήττες. Δικαιολογημένες βέβαια καθώς είχε ηττηθεί με 1-0 την πρώτη αγωνιστική στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ με γκολ στο 32΄ από τον Τούλη Μουρατίδη. Τυχεροί όσοι είχαν εισιτήριο στο κατάμεστο γήπεδο του ΠΑΟΚ, άτυχοι όσοι από τους επιπλέοντες 5.000 ΠΑΟΚτσήδες δεν βρήκαν εισιτήριο και έμειναν εκτός Τούμπας, σύμφωνα με το ρεπορτάζ της εποχής.

Την δεύτερη αγωνιστική, στο εντός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-0 σκορπώντας ανησυχία στους φιλάθλους της. Και τα δύο γκολ των ερυθρόλευκων σημείωσε ο μεγάλος κανονιέρης Γιώργος Σιδέρης στο 43΄ και στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου.

Από την πλευρά του Παναθηναϊκού τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Η ομάδα του Στέφαν Μπόμπεκ είχε κάνει το 2Χ2 στην αρχή του πρωταθλήματος κερδίζοντας τον Άρη με 1-0 στο γήπεδο της Τούμπας (!), λίγες ώρες μετά το νικηφόρο παιχνίδι του ΠΑΟΚ εναντίον της ΑΕΚ με 1-0 στο ίδιο γήπεδο, όπως περιγράψαμε πιο πάνω.

Στην δεύτερη αγωνιστική ένας σκληροτράχηλος Εθνικός Πειραιώς, με καλύτερο παίκτη του τον τερματοφύλακα Βαλλιάνο, άντεξε στην Λεωφόρο για 81΄ πριν ο Τάκης Λουκανίδης παραβιάσει για πρώτη φορά την εστία του Εθνικού με γυριστό σουτ.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Ανδρέας Παπαεμμανουήλ έγραψε με σουτ-βολέ το τελικό 2-0.

Με αυτά τα αποτελέσματα οι δύο αντίπαλοι συναντήθηκαν στο γήπεδο του ΠΑΟ στα τέλη Σεπτεμβρίου του 1963 για την 3η αγωνιστική του Εθνικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Έγραψαν ιστορία για το πιο παραγωγικό παιχνίδι (5-4) ανάμεσα στις δύο ομάδες των Αθηνών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για του «Ενωσίτες».

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μανώλης Κανελλόπουλος με άπιαστο φάουλ με φάλτσο, έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 0-1. Στο 5ο λεπτό και πριν ακόμα κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φίλων της ΑΕΚ για το 0-1, ο ασύγκριτος Έλληνας γκολτζής Μίμης Παπαϊωάννου, με πλασαριστό σουτ έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 0-2.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους «κιτρινόμαυρους».

Ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να αντιδράσει. Στο 13΄ λεπτό και μετά από ταχύτατο συνδυασμό ανάμεσα σε Λουκανίδη-Παναγιωτίδη-Παπαεμμανουήλ και Δομάζο, ο τελευταίος με σουτ μείωσε σε 1-2 για τους «πράσινους», δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο σημαδεύτηκε από τρεις αμφισβητούμενες φάσεις, αφήνοντας παραπονούμενες τις δύο ομάδες.

Πρώτα στο 35΄ όταν η ΑΕΚ σημείωσε το 3ο της γκολ με τον Κώστα Νεστορίδη, από θέση οφ-σάϊντ όπως σημείωναν «Τα Νέα». Κατόπιν στο 38΄ λεπτό όταν ο Δομάζος σκόραρε από τα 11 βήματα, για το 2-3, το πέναλτι που κέρδισε ο Πανάκης από τον Τασίνο.

Ο Μίμης Δομάζος χρειάστηκε να περιμένει τρία λεπτά για να εκτελέσει το πέναλτι μέχρι να μπορέσει ο διαιτητής να βάλει στις θέσεις τους τους παίκτες και των δύο ομάδων. Και τέλος στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Ανδρέας Σταματιάδης σημείωσε αυτογκόλ για την ΑΕΚ κάνοντας το 3-3, μετά από χαμηλή σέντρα του Παναγιωτίδη. Οι “Ενωσίτες” θεώρησαν ότι κακώς κρατήθηκαν καθυστερήσεις από τον διαιτητή.

Σκορ ημιχρόνου 3-3 στο πιο πλήρες παιχνίδι των δύο ομάδων στην ιστορία τους στο Ελληνικό ποδόσφαιρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με την ψυχολογία στα ύψη, οι παίκτες του Παναθηναϊκού μπήκαν δυναμικά στα πρώτα 15 λεπτά. Στο 50΄μετά από πάσα του Λουκανίδη στον Στέλιο Παναγιωτίδη, ο τελευταίος έβαλε μπροστά για πρώτη φορά τον ΠΑΟ με 4-3.

Στο 56΄ σε εναέρια μονομαχία μεταξύ των Λουκανίδη-Πετρίδη οι δύο παίκτες χτύπησαν τα κεφάλια τους. Ο Πετρίδης της ΑΕΚ συνέχισε τον αγώνα αμέσως, όμως ο Τάκης Λουκανίδης διακομίσθηκε εκτός γηπέδου και επανήλθε «μπανταρισμένος» και κουκουλωμένος στ΄ άσπρα σαν…καθολική καλόγρια, όπως σημείωναν «Τα Νέα» την επόμενη του ματς.

Στο 58΄ ο σταρ του Παναθηναϊκού Βαγγέλης Πανάκης με σουτ, και αφού πρώτα έσπρωξε με το χέρι τον Τασίνο, έγραψε το 5-3 για τον ΠΑΟ.

Το τελικό 5-4 σημειώθηκε στο 81΄ με κεφαλιά του Μίμη Παπαϊωάννου μετά από κόρνερ. Η κεφαλιά του Θεοφανίδη της ΑΕΚ στο 86΄ δεν βρήκε στόχο με συνέπεια, παρά τις καθυστερήσεις που κράτησε ο Αιγύπτιος διαιτητής Ματσού ή Μανσού, το σκορ να μην αλλάξει.

Στα παραλειπόμενα του ντέρμπι θα πρέπει να σημειωθούν το πριμ των 4.000 δραχμών που έδωσε η διοίκηση των «πρασίνων» στους παίκτες για την μεγάλη ανατροπή αλλά και η πρόταση του Γενικού αρχηγού της ΑΕΚ κ.Σεβαστάκη να δοθούν ποσοστά ισοπαλίας στους παίκτες της ΑΕΚ.

Άλλα ήθη και άλλα έθιμα.

Παράλληλα των παραπάνω θα πρέπει να τονιστεί η αναφορά στο φύλλο αγώνος από τον Αιγύπτιο διαιτητή, για εξύβριση του από τον Κώστα Νεστορίδη στα Αγγλικά, και η απάντηση της ΑΕΚ ότι αυτό ήταν αδύνατον καθώς ο Νεστορίδης δεν ήξερε Αγγλικά.

Κλείνουμε το αφιέρωμα για το χορταστικό 5-4 του Παναθηναϊκού εναντίον της ΑΕΚ, με τις δηλώσεις, την επόμενη του Ντέρμπι, του προπονητή του Παναθηναϊκού και αρχιτέκτονα του αήττητου πρωταθλήματος της ίδιας χρονιάς Στέφαν Μπόμπεκ στην «Ομάδα».

Μπορείτε να δείτε τα γκολ του αγώνα στο σπάνιο βίντεο που ακολουθεί

Για την ιστορία να πούμε ότι η ΑΕΚ παρά το κακό της ξεκίνημα τερμάτισε στην 3η θέση ενώ ο Παναθηναϊκός σημείωσε το πρώτο αήττητο πρωτάθλημα από καταβολής της Α΄Εθνικής κατηγορίας, μέχρι να το επαναλάβει ο ΠΑΟΚ την περίοδο 2018-2019.

Η ομάδα του Μπόμπεκ είχε 24-6-0 ενώ αυτή του Λουτσέσκου 26-4-0.